Busy z Olsztyna do Lipska, Busy Olsztyn-Lipsk
3 min read

Busy z Olsztyna do Lipska, Busy Olsztyn-Lipsk

Chcesz jechać do Lipska? Z nami to możliwe, zadzwoń do naszego dyspzytora i zarezerwuj miejsce już dzisiaj +48 662 548 091

Podróż rozpoczynamy w malowniczej stolicy Warmii i Mazur- Olsztynie. W granicach administracyjnych miasta znajduje się obecnie 15 jezior a ponad 20% jego terytorium to obszary leśne, dzięki czemu pasażerowie na pewno nie będą narzekali na brak interesujących widoków za oknem naszego komfortowego busa, już na samym początku trasy. Ponad miastem wznosi się XIV-wietrzny Zamek Kapituł Warmińskiej, którego najsławniejszym administratorem był sam Mikołaj Kopernik. Według niektórych legend właśnie w Olsztynie astronom zrozumiał, że to Ziemia krąży wokół Słońca o czym ma świadczyć tablica  astronomiczna umieszczona na jednej z wewnętrznych ścian zamku.

Miasto opuszczamy kierując się w stronę Ostródy, czyli 35-ciotysięcznej miejscowości znanej głownie z dwóch wakacyjnych festiwali. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla fanów muzyki reggae, drugi dla zwolenników przeżywającego ostatnio renesansu- disco polo.  Miasteczko posiada też popularne kurorty wypoczynkowe a wszystko to sprawia, że turyści często wybierają Ostródę jako miejsce w którym mogą złapać przysłowiowy oddech.

Następnie zmierzamy w stronę Grudziądza, gdzie jeżeli  nasz komfortowy bus będzie przejeżdżał o godzinie 12, wnikliwe ucho podróżnika wyłapie melodyjne dźwięki grudziądzkiego hejnału. Oczywiście pod warunkiem, że kierowca specjalnie na  tę okoliczność ściszy wcześniej radio, lecz jeżeli ktoś z Państwa mu o tym przypomni na pewno nie będzie żadnego problemu.

Po opuszczeniu Grudziądza zbliżamy się w stronę największego miasta województwa kujawsko-pomorskiego, Bydgoszczy. Otoczona od południa Puszczą Bydgoską i od północy Borami Tucholskimi  jest prawdziwym rajem dla zwolenników wypoczynku w stuprocentowym lesie, ponieważ znajduje się on zaledwie kilka kilometrów od starówki. W XIV wieku prawa miejskie nadał Bydgoszczy sam Kazimierz Wielki, dlatego w mieście zobaczyć możemy pomnik króla, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną.

Nie bez powodu wspominam o historii. Kolejną większą miejscowością na trasie jest bowiem Gniezno- pierwsza stolica Polski. Według legendy to właśnie w tych okolicach protoplasta Państwa Polskiego, Lech zauważył na drzewie Białego Orła i postanowił założyć swój gród.  Tutaj odbył się też w 1000 roku tzw. Zjazd Gnieźnieński. Ówczesny król Polski, Bolesław Chrobry spotkał się wtedy z władcą Niemiec i zarazem Świętym Cesarzem Rzymskim- Ottonem III w celu zawiązania stosunków dyplomatycznych.

Wyjeżdżając z Gniezna, zostało nam już niewiele kilometrów do Poznania, jednego z największych i najbogatszych miast w Polsce. Stolica województwa wielkopolskiego jest również znanym ośrodkiem akademickim: w 26 szkołach wyższych studiuje niespełna 120 tysięcy osób.  W mieście funkcjonuje też popularny klub sportowy Lech Poznań, który regularnie odnosi sukcesy na arenie ogólnopolskiej, dzięki czemu ma szansę na grę w europejskich pucharach.

Coraz bardziej zbliżamy się do granicy z naszym zachodnim sąsiadem- Niemcami. Pierwszym miastem jakie napotkamy na swojej drodze po opuszczeniu kraju będzie Frankfurt nad Odrą. Miasto graniczy z polskimi Słubicami, które do 1945 roku tworzyły jego integralną część. We Frankfurcie nad Odrą znajduje się Europejski Uniwersytet Viadrina na którym jedna czwarta studentów to obcokrajowcy z łącznie 93 krajów.

Następnie jedziemy przez Niemcy autostradą, mijając w niedalekiej odległości Berlin, stolicę kraju i trzecie co do wielkości miasto w Unii Europejskiej oraz Poczdam, znany z konferencji tzw. Wielkiej Trójki, po zakończeniu II Wojny Światowej.

W dalszym ciągu poruszamy się naszym busem po autostradzie, lecz zmieniamy kierunek na północ. Została nam już ostatnia prosta do punktu docelowego- Lipska.

Lipsk (niem. Leipzig) to najliczniejszy ośrodek Saksonii bowiem w całej aglomeracji Lipsk-Halle mieszka blisko milion osób. Wato zaznaczyć, że miasto jest jednym z najmniej zniszczonych po II Wojnie Światowej, co bardzo pozytywnie wpływa na jego walory turystyczne, gdyż nie zostało pozbawione swojego ducha zawartego w XIX i XXwiecznej zabudowie. W Lipsku mieszkał jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki- Johann Sebastian Bach a Latem 1785 roku Friedrich Schiller właśnie w Lipsku napisał Odę do radości. Tutaj kończymy podróż naszym komfortowym busem, by każdy z pasażerów mógł rozpocząć własną wędrówkę i samodzielnie odkrywać uroki tego miejsca.