Budimex podpisał umowę na budowę fragmentu drogi S19
3 min read

Budimex podpisał umowę na budowę fragmentu drogi S19

Budimex podpisał umowę na budowę fragmentu drogi S19

Kiedy Budimex wybuduje fragment s19?

Odcinek zostanie zrealizowany w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy.

W ramach zadania powstanie dwujezdniowa droga o długości 16,65 km.

Wartość umowy to 469,1 mln zł netto.

Dziewiątego grudnia 2020 roku Budimex podpisał umowę z białostockim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na zaprojektowanie i wybudowanie trasy ekspresowej S19 na odcinku od węzła Białystok Zachód (bez węzła) do węzła Białystok Księżyno (z węzłem). Wartość inwestycji to 469,1 mln zł netto.

Jak będzie wyglądał nowy fragment drogi S19?

W ramach zadania powstanie dwujezdniowa droga o długości 16,65 km, w przekroju 2x2, przystosowana do ciężkiego ruchu (kategoria KR6). Zgodnie z założeniami zostaną wybudowane dwa węzły – pierwszy z nich to Białystok Starosielce, gdzie droga powiatowa nr 1535B będzie krzyżować się z drogą ekspresową S19, a wykonany tu węzeł zapewni relacje na wjeździe do jednej z głównych ulic Białegostoku - ul. Popiełuszki. Drugi węzeł to Białystok Księżyno, gdzie S19 przecinać się będzie z drogą wojewódzką nr 678. Zadanie obejmie także realizację Miejsca Obsługi Podróżnych (Czaplino), Obwodu Drogowego, 24 obiektów inżynierskich, w tym dwóch przejazdów kolejowych.

„Osiemdziesiąt procent realizowanych kontraktów drogowych kończymy przed terminem. To jest pierwsza umowa rozpoczynająca bieg Via Carpatia w woj. podlaskim. Droga powstanie w formule >>projektuj i buduj<<. Zaczynamy właśnie projektowanie, po którym wystąpimy o ZRID dla tej inwestycji. Szacujemy, że prace budowlane rozpoczniemy w połowie 2022 roku” – mówi Artur Popko – wiceprezes Budimex SA.

Projekt i budowa wspomnianego odcinka to część tzw. Południowej Obwodnicy Białegostoku oraz międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia, łączącego Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Budowa trasy S19 to najważniejszy polski odcinek tego szlaku.

Projekty drogowe na Podlasiu

Budimex realizuje również inne projekty drogowe na Podlasiu. Jednym z nich jest m.in. budowa drogi ekspresowej S61 na dwóch odcinkach – Suwałki - Budzisko i Wysokie – Raczki. Z kolei w 2019 roku generalny wykonawca oddał do użytku Trasę Niepodległości, czyli zachodnią obwodnicę Białegostoku.

O firmie Budimex

BUDIMEX SA jest spółką z pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Naszą pracą podnosimy jakość życia milionów Polaków. W okresie 50 lat istnienia firmy zrealizowaliśmy tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły nam zdobyć pozycję lidera polskiego rynku budowlanego. Jesteśmy obecni nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększamy swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku nasza spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu WIG ESG – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. W skład grupy wchodzą: Budimex Nieruchomości i Mostostal Kraków. Jesteśmy jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

https://media.budimex.pl/

Budimex #S19 #ViaCarpatia

KONTAKT:

Michał Wrzosek Rzecznik Prasowy

tel. (22) 62 36 164

tel. kom. 512 478 522

e-mail: michal.wrzosek@budimex.pl

Źródło informacji: Budimex S.A.

Źródło informacji: Budimex S.A.